Renklere

Göre

YİYELİM

Yunanca "fito" kelimesi bitki demektir ve “besin ögeleri” terimi hayat sağlayan maddeler olarak çevrilebilir.  Bitkisel Besleyiciler (fito-besleyiciler) meyve ve sebzelerde bulunan bitkisel besin ögeleridir. Bitkiler kendi büyümelerini desteklemek hücresel hasar ve hastalıktan kendilerini korumak için bitkisel besleyiciler üretir.

Meyve ve sebzelerin canlı renkleri çoğu zaman bitki bazlı besin ögelerinden kaynaklanır. Yani renkli meyve ve sebzeler gördüğümüzde doğanın sağlığa armağanına bakıyoruz. Her doğal renk, zindeliğinizi özel bir şekilde destekler ve bu nedenle beş renk karışımının her birinden yemek gerekir. Vücudumuzu sağlıklı tutacak bitkisel besleyicileri aldığımızdan ve her gün doğru dengede renkleri tükettiğimizden emin olalım.

SAĞLIKLI KALMAK

İÇİN YETERİ KADAR
MEYVE VE SEBZE

TÜKETİYOR

MUSUNUZ?

Zaman, maliyet ve mevsimsel bulunabilirlik nedeniyle pek çoğumuz ihtiyacımız olan günlük beslenmeyi sağlamıyoruz. Nutrilite Sağlık Enstitüsü bu problemi araştırmaya karar verdi ve bir inceleme yaptırdı- Global Bitkisel Besleyiciler Raporu * Araştırma dünya çapında her 4 yetişkinden 3'ünün Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) önerdiği günde 400 gr meyve ve sebze tüketimini gerçekleştiremediğini saptadı.**Yediklerimiz ile vücudumuzun ihtiyacı arasında bir açık oluşması yetişkinlerin çoğunun WHO tarafından önerilen düzeye ulaşmak için meyve ve sebze tüketimlerini iki katına çıkarması gerektiğinin göstergesidir. Beslenmemizdeki bu açık sağlığın bozulmasına katkı yaparak obezite, kalp hastalıkları ve osteoporoz gibi bir çok kronik hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Fındık, ceviz gibi kabuklu yiyecekler, çay, tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzeler bitki bazlı besin elemanları yönünden iyi kaynaklardır. Vücudumuzu desteklemek, aktif bir yaşam sürdürmek ve sağlıklı yaşlanmayı gerçekleştirmek için bunların hepsini yeteri kadar içeren bir beslenme gereklidir. Bitkisel besleyiciler faydalı organik bileşiklerdir. Bitkiler bunlarla kendilerini stres ve hasardan korur, dengeli bir büyümeye destek sağlarlar. Bitkisel besleyiciler konusunda yapılan araştırmalarda her gün yeni keşifler yapılmaktadır. Nutrilite Sağlık Enstitüsü'ndeki uzmanlarımız beslenmemizdeki açıkları kapatma konusundaki bilgilerini genişletmeye devam ediyorlar. Böylece hepimiz sağlıklı kalabiliriz.

*Global Bitkisel Besleyiciler Raporu: Meyve ve Sebze Alımı ve Bulunabilirliği ile Bitkisel Besleyici Alımının Etkileri Üzerine Global bir Durum Saptaması
**Kaynak:  Dünya Sağlık  Örgütü (WHO)/BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO). Diyet, Beslenme ve Kronik Hastalıkların Önlenmesi; FAO/WHO Ortak Uzman Danışmanlık Raporu, Cenevre, Dünya Sağlık Örgütü, 2003 (Teknik Rapor Seri, No. 916)